Trafik Mağdurları Derneği | Ölümlü Kaza Tazminatı | Yaralanmalı Kaza Tazminatı | Araç Değer Kaybı
Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı

Trafik kazası sonucunda araçlarda meydana gelen maddi hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır. Kaza sonucunda kaza yapan aracın onarımı yapılmasına rağmen aracın satışında piyasa değeri düşmektedir. Örneğin; kaza öncesi aracın değeri 80.000-TL iken kaza sonrası aracın hasar kaydı bulunmasından dolayı aracın daha düşük bir fiyata satılması nedeni ile aradaki fiyat farkı araç değer kaybıdır.

Karşı tarafın kusuruyla trafik kazası sonucunda aracın satış fiyatı düştü ise araç değer kaybı tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminatın tutarı ise hasarın niteliğine, aracın üretim yılına, marka, model ve kilometresine göre değişiklik göstermektedir. Araç değer kaybı mevzuat hükümlerine göre hesaplanmaktadır. Mevzuat gereği 150.000 km’yi aşmış araçlara maalesef tazminat ödemesi yapılmamaktadır. Ayrıca ruhsat sahibi değişmiş araçlarda da araç değer kaybı ödenmemektedir.

Araç değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. Kazanın olduğu tarihten itibaren 2 yıl içerisinde araç değer kaybı talebinde bulunulması gerekmektedir.Araç değer kaybı, kusurlu araç sahibi ile aracın sigorta şirketinden talep edilebilir.

Trafik kazası sonrası araçta meydana gelen değer kaybının tespiti ve zararın giderilmesi için kaza mağdurlarına gerekli yardım ve bilgilendirme derneğimiz tarafından yapılmaktadır.

Araç Değer Kaybı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Araç Değer Kaybı Hesaplaması Yapabilirsiniz.


© 2018 Trafik Mağdurları Derneği. Tüm hakları saklıdır.